Historia

W darach ofiarnych z okazji 111. urodzin Karoliny Kózkówny – 2 sierpnia 2009 roku – młodzi ludzie działający w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży złożyli prezent w postaci utworzenia żywego różańca, jako formy duchowego wsparcia młodzieży przez młodzież.

Wspólną modlitwę – koordynowaną i zainicjowaną przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży – rozpoczęliśmy 1 października 2009 roku – w miesiącu szczególnie poświęconym modlitwie różańcowej.

Zmiana tajemnic dokonuje się będzie drogą internetową, każdego 10 dnia miesiąca – w tym dniu bowiem o godz. 17.00 w Sanktuarium błogosławionej Karoliny w Zabawie odbywa się Msza Święta, podczas której modlimy się przede wszystkim o dar kanonizacji błogosławionej Karoliny, jak również w intencjach przedstawianych przez Pielgrzymów. Natomiast po Eucharystii młodzież wraz z pielgrzymami gromadzi się przy sarkofagu błogosławionej Karoliny na modlitewnym czuwaniu.

W żywocie błogosławionej Karoliny czytamy: „Apostolska działalność Karoliny uzewnętrzniała się w znacznej mierze w działalności grup parafialnych. Jako prawdziwe dziecię Maryi była zelatorką Koła Żywego Różańca i nosiła na szyi właśnie różaniec jako znak ukochania przez Nią Matki Jezusa. Codziennie odmawiała różaniec. Modlitwa ta dostarczała jej wiele wewnętrznej radości. Wobec Najświętszej Dziewicy żywiła dziecięcą ufność oraz miłość, mawiając o Niej „moja Matka Boża”. Karolina czciła Maryję także poprzez śpiewanie pieśni Maryjnych – godzinek czy pieśni pątniczych.”

Niejedna, niejeden z nas wpatrując się w postać Patronki Młodzieży, zastanawia się może, w jaki sposób pomimo tak wielu obowiązków związanych z życiem rodzinnym, pracą w polu, nauką w szkole i podejmowanych kolejnych apostolskich inicjatyw – ta młoda dziewczyna – miała w sobie tak wiele sił i radości z ich realizacji. Zastanawiamy się, jak Jej się to udało. Jaka jest recepta na szczęście – prawdziwe szczęście?

Spójrzmy jeszcze raz na Karolinę. Na jej apostolstwo, na jej może proste i zwyczajne życie. Pracowita, chętnie niosąca pomoc każdemu człowiekowi, ale przede wszystkim rozmodlona i troszcząca się o to, co najważniejsze: o odpowiednią relację z Panem Bogiem, a poprzez to i z drugim człowiekiem. Troszcząca się o czyste serce, na wzór Maryi. Co robi, by w tym wszystkim nie ustać, nie zatrzymać się w drodze ku świętości?

Codziennie do ręki bierze różaniec – choć z pewnością nie zawsze było to proste, z wielu względów. Bierze różaniec i modli się, za siebie, ale i za innych. Wie jak wielką moc ma ta modlitwa, jak wielką moc ma modlitwa za drugiego człowieka i jak bardzo każdemu z nas ona jest potrzebna.

Z pewnością dlatego też, nie przypadkowo różaniec jest obecny w dłoniach Karoliny na obrazach Ją przedstawiających. Czy i ja jestem kojarzony właśnie z modlitwą, z różańcem?

Marzymy o tym by dobrze zrealizować swoje powołanie. Chcemy być tacy jak Ona – błogosławionymi – czyli szczęśliwymi. Tak jednak często brakuje nam sił. Niech więc ten nasz dar – Żywego Różańca – będzie darem dla błogosławionej Karoliny – za ukazanie nam drogi ku prawdziwemu szczęściu, ale przede wszystkim niech będzie darem dla nas samych i zarazem wszystkich, którzy tej modlitwy nawzajem za siebie tak bardzo potrzebujemy.

Chciejmy więc włączyć się w tą wspólną modlitwę za siebie nawzajem – jako dar młodych dla młodych – prosząc równocześnie o kanonizację Tej, która czuwa nad naszymi drogami powołania do świętości – błogosławionej Karoliny.

Błogosławiona Karolino – Czcicielko Różańca Świętego – módl się za nami.

Każdy, kto zdecyduje się poświęcić kilka minut dziennie na odmawiania dziesiątka Różańca świętego – w trosce o świętość swoją i innych, może uczynić to już teraz, zapisując się do Żywego Różańca Błogosławionej Karoliny, podając i swoje intencje, a przede wszystkim modląc się do Tej, którą Karolina nazywała „moja Matka Boża”.

Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy!

Członkowie Żywego Różańca i czciciele Bł. Karoliny